Misyonumuz

Öncelikle bir çölyak annesi, Kocaeli’de ikamet eden ve de Türkiye’de 2008 yılında ilk kez sadece glütensiz unlu mamül üretimi ve satışı yapan ‘Cafe Gluten Free’ Kafe Restoran ve http://www.glutensizyasam.com.tr/ adlı internet sitesinin sahibi. Aynı zamanda çölyak hastası olan hayat arkadaşı Oktay Öztürk ile de tanışma ve hayatını birleştirme hikayesi glutensiz yaşam sayesinde.

‘Glutensiz Yaşam’, Glutensiz Üretim yapmak nasıl aklınıza geldi? ”5 Temmuz 2006 yılında minik prensesim Serra Nil’i kucağıma aldım. Özel sektörde çalışan bir anne olduğumdan 8 ay anne sütü ile besleyebildim. Anne sütünü bıraktıktan sonra karın şişliği ve kansızlık şikayetimiz başladı. 13.ayına kadar kansızlık tedavisine cevap vermedi. Bir süre sonrada yediklerini kusarak çıkartması ve ishal olmasıyla 13kg’lık yürüyen, konuşan bebeğim 5 kg’a kadar düştü ve yalnızca uyumak istiyordu. Yastık üzerinde taşır hale geldim. İzmit ve İstanbul’da hastane hastane dolaşarak çözüm aradım. Çaresizlik beni yıkıyordu. En son hali tam bir iskelet olmuştu ve 5 tane bezi üst üste koydugum halde yetiştiremez olmuştum. Su kaybından kızımı kaybetmek üzereydim. Ankara’da koyulan teşhisle bütün kabus bitmişti. Doktorumuz ‘Çölyak’ dediğinde ‘nedir çölyak ölecek mi? ‘ dediğim anı asla unutamıyorum.” Teşhisten sonra…

” 1.5 yaşındaki kızıma, ‘ÇÖLYAK’ teşhisi koyulması ile yaşantımız değişti. ‘Gluten’ ve ‘Çölyak’ kelimelerini tanımazken kızımın derdine çare olamamak bir anne olarak yaşadığım en kötü günlerdi. Çocuğunuza ne yedireceğinizi bilmemek ve bildiklerinizi de bulamamak kabus gibi gelmişti. Özellikle toplumumuzca tüketilmesi zorunlu hale gelen EKMEK bulmak bile imkansız denecek kadar zor, olanlara ise maddi gücün yetmesi çok zordu. Kırıntı olarak yemeleri durumunda zehirlenircesine zarar gördüklerini ve diyetlerini ömür boyu yapmaları gerektiğini öğrenince yıkılmıştım.

Ben ölürsem, hasta olursam kim kızıma bakacak, kim yemek yapabilecek düşüncesi asla çıkmıyordu aklımdan. Allah’ın, kızıma o kadar çaba ve irade vermesi benim bu düşüncemi birazda olsun çürütüyor.” Kendi yaşadıklarını başkalarının da yaşadığını düşünerek o insanlara ulaşmaya çalışmak adım atmanın başında geldi.. ve sonra Ulaşabildiğim kişi sayısı arttıkça hem sevinip hem üzülüyordum. Bu kadar çok çölyak hastası olmasına üzülürken; bu kadar çok kişiye yardımcı olabileceğime olan inancımdan ötürü de mutluluk duydum..

” Gluten’in her şeyin içinde bulunması firmalarla tek tek görüşmem gerektiğini çağrıştırdı. 2008 yılında başlayan bu serüven, Firmaların ürettikleri ürünlerin sütten sakıza, çikolatadan ilaca kadar içeriklerinde gluten olup olmadığını, çapraz bulaşma riski ile ilgili yani glutenli ürünlerle aynı yerde üretilip üretilmediği konusunda firmalardan teyitler almak ilk adımlaran biriydi ve, listeler oluşmaya başladı. Çölyak hastalarının imrenerek baktığı ve yiyemediği ürünleri önce kızım için yaptıktan sonra, denemeler yaparak alışılmış lezzetleri yakalamaya çalıştım. Tabi bu lezzetleri ve bilgileri bunları yıllarca yiyememiş çölyaklı dostlarımla paylaşmaya sıra gelmişti. Koca ülkede Glutensiz Unlu Mamül üretilmediğinden bunu üretmek, bana artık bir sorumluluk haline gelmişti. Özel sektörde çalışan bir anneydim. Birikmiş bir param ve sermayem yoktu. Ama bunu yapmak zorundaydım. Çünkü ben ölürsem kızıma ekmek yapacak kimse yoktu… ” Bundan sonrada Nilay Hanım amaçlarına bir bir ulaşmaya başlamış. 2008 yılı Ramazan Bayramı’nda yüzlerce tepsi glutensiz baklavayı çölyaklılara ücretsiz dağıttıktan sonra aldığı tepkiyi ve sonrasını şöyle dile getiriyor.

” Tepsiler ellerine geçtiklerinde ağlayarak bana teşekkür etmeleri, yıllarca yiyemedikleri baklavayı yedikleri zaman yaşadıklarını bana tek tek anlatmaları ile her şey daha netliğe kavuştu. Çünkü benim kızımda aynı onlar gibi özeldi.

Daha fazla şeyler yapmak için kollarımı sıvadım. Yalnızca Glutensiz Unlu Mamul çeşitleri üreten ve adınıda ‘Glutensiz Yaşam’ koyduğumuz imalathanemizde ürünler çıkarmaya başladık. Artık hem kızım hem de onun gibi glutensiz beslenmesi gereken ve besin alerjisi olan dostlarımızın kapısına kadar ulaşabiliyor hale gelmekti amacım. Tabi bu olumsuz bir durumu olumlu hale getirme sürecinin bir kısmıydı. Okullarında dışarıda simit yiyemeyenlere imrenerek bakmamaları için simit, bayramlarda baklavaya dışarıdan bakmamaları için baklava, hamburgerin özentisini gidermek için hamburger ekmeği, tarhana, mantı, börek ve birde baktım yaklaşık 50 çeşit glütensiz lezzet cıktı ortaya. Ve Artık canlarının cektıgınde herzaman ulasabıleceklerdı. Bu glütensiz lezzetleri kargo ile Türkiye’nın dört bir yanındaki Çölyaklı dostlarımıza ulaştırmaya başladık. Hepsini denedikçe nasıl bir keyif aldığımı asla tanımlayamam. Ama her adım yeni bir başlangıç oldu. ” Bundan sonraki adımın başlangıcı da Serra Nil’in annesine yönelttiği bir soru ile olmuş, ” Anne ben ne zaman menüden istediğimi yiyebileceğim? ”

Bunun üzerine olanlar ise şöyle: ” Kızımın bu sorusu tamamen glutensiz bir kafe açmaya sıra geldiğini hatırlattı bana. Türkiye’de tek yalnızca Glutensiz Menüsü olan ‘Cafe Gluten Free’ Kasım 2008 yılında doğmuştu. Artık çantamızda yiyecek taşımadığımız gibi İzmit’deki çölyaklı dostlarımızın da taşımasına gerek kalmamıştı. Hatta İlk teshiş alan Çölyaklı tüm bilgileri almak destek almak için kafemize geliyor. Saatlerce kendisine ve ailesine tüm detayları anlatıyorum. Hatta okulların yemeklerini yiyemedikleri için çalışan annelerin çocuklarına, cezaevinde yatan çölyaklılara, çalışanların işyerlerine, hastanede yatan ve refakatçi kalan çölyaklılarımıza yemek servisine başladık. İllerde yaptığımız bilgilendirme toplantılarıyla çölyaklıları yakından tanıma fırsatı bulduk, bilgilerimi eksiksiz kendilerine, yakınlarına anlatırken ayrıca aşçılık okullarında glütensiz diyeti anlattım. Ücretsiz Piknik Organizasyonları, Ekmek Yapma Etkınlıkleri, Simit Yapma etkınlıkleri, İftarlar, Kokteyler düzenlemeye devam ediyorum. Çölyaklılar, Glutensiz Diyet Yapanlar, Formunu Korumak isteyenler, Gıda Hassasıyet olanlar Kafenın öncelikli müdavinleri. Bunun dışında restoranda günlük çıkan yemekler, çorba cesıtlerı, tüm menü glütensiz ve herkesın damak tadına göre. Çölyak olmayanlar kafemızın menusunden mide agrılarının sonlanması, reflu sıkayetlerının kaybolması ve sıskınlıklerının olmaması onlar ıcın paha bıcılemez bır etken.

Maddi sıkıntıdan dolayı glutensiz ekmek ve yiyecek alamayan çölyaklılara elimden gelen tüm desteği vermeye devam ediyorum. 1 kg ununun fiyatı ortalama yaklaşık 20-25 TL olduğundan SGK kurumunca hastalara verilen yaklaşık 100 TL’ olan ödeneğin yetmemesi nedeniyle kampanyalar oluşturdum. ‘Mavi Kapaklarımız Glutensiz Ekmeğe Dönüşüyor’ Projemizle Türkiye’nın dört bir yanından gerek kendi aracımla gerek kargo ile kapak toplayarak ihtiyaç sahibi Çölyaklılara Glutensiz yiyecek kolileri dağıttım.

Çölyak tanısı koyulmuş bir kişinin veya çocuğuna çölyak tanısı koyulmuş bir annenin benim yaşadığım duygularımı yaşamaması için ‘Glutensiz Yaşam Kılavuzu’ adında bir kitap – kılavuz yol gösteren bir pusula hazırlamaktayım. Hedeflerimin arasında yakın bır zamanda Gluten Free bir Otel İşletmecılıgı yapmak var. Bir çok hayalini kurduğum projeyi hayata geçirerek, tüm özel beslenen kişilerin ihtiyacını karşılamak en büyük amacım. ”

” Ayrıca yetkililerden ilaç niteliğinde kullanmakta olduğumuz glutensiz gıdaların KDV oranlarının düşürülmesi, gümrük vergilerinin kaldırılması, diyet yapan çocuk bulunan okullarının kantinlerinde glutensiz ürün bulundurma zorunluluğunun getirilmesi, SGK Ödeneğinin yeterli olmasından kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi, ödeneğin en azından ihtiyaçla eş değer olarak arttırılması, Yerli üreticinin desteklenmesi gibi bir çok girişimlerde bulundum halende bunlar üzerinde çalışıyorum.

çok güzel projeyi hayata onlar için geçirmek en yegane amacı. İ inşallah en kısa zamanda hayata geçirebilirim ve eminim kızım da benim arkamdan çok yol alacaktır. ”

Eşim Oktay Öztürk'ün çölyak olması ile hayatımızda bir tesadüf ile karşılaşarak mücadelemizi daha da büyüttük.

Şuan Şirketimiz bünyesinde yapmakta olduğumuz ayrıca, Gluten Free Caterıng, Temizlik Hizmeti, Rent a Car Hizmeti , Ajans & Reklam Hizmetlerimiz ve Personel Tedarık hızmetlerımız ıle hizmetler vermekteyiz.